K. Svazková agenda

Svazková agenda uložená v Archivu bezpečnostních složek obsahuje archivní soubory vzniklé činností Státní bezpečnosti (StB) na centrální úrovni i v organizačně podřízených územních útvarech (rozvědky, kontrarozvědky, vojenské kontrarozvědky, správy sledování, správy operativní techniky, správy vyšetřování StB), Zpravodajské správy Generálního štábu a odboru vnitřní ochrany ministerstva spravedlnosti.

Archivní soubory zahrnují sbírky a fondy z let (1903) 1948 – 1990 (1998). Celková metráž svazkové agendy spravované Archivem bezpečnostních složek je 4650,63 bm. Součástí archivních sbírek a fondů jsou také kartotéky a úřední knihy (registrační a archivní protokoly). Svazková agenda byla typologicky vedena převážně k osobám nebo k objektům. Obecně můžeme říct, že archivní soubory soustřeďují svazky osob, které buď s bezpečnostními složkami komunistického režimu spolupracovaly, nebo těch, které jimi byly sledovány. Bývalá StB jako jeden z nástrojů komunistických represí vyhledávala, sledovala a vyšetřovala představitele politické opozice, ať již se jednalo o skutečné oponenty nebo o osoby režimu nepohodlné, které byly diskreditovány účelově vykonstruovaným obviněním. Součástí svazkové agendy je proto také sbírka Správy vyšetřování StB – vyšetřovací spisy, jež dokládá postup vyšetřovatelů proti zástupům opozice. Osoby, o něž se bezpečnostní složky komunistického režimu zajímaly, byly občané Československa, ale i lidé z jiných zemí, ať už z bývalého Východního bloku nebo západních států, případně dalších území. Objekty, k nimž StB evidovala svazky, byly jednak budovy československých a zahraničních institucí, tak organizace ve smyslu dnešních právnických osob, ať již působily legálně či nebyly režimem povoleny a vyrůstaly ve společnosti spontánně.

Při práci s dokumenty vzniklými činností bezpečnostních složek v době komunistického režimu je vždy nutné posuzovat okolnosti vzniku a autentičnost konkrétní archiválie. Informace získané z archivních pramenů svazkové agendy je třeba ověřovat také z jiných zdrojů; proto badatelům doporučujeme nespoléhat se pouze na dokumenty svazkové agendy, ale využít možnosti bádání v dalších archivních sbírkách a fondech Archivu (např. spisové fondy jednotlivých útvarů, spisy Inspekce MV a další) a rovněž v ostatních archivech České republiky (Národní archiv, státní oblastní archivy).

  1. Svazková agenda hlavní správy rozvědky (I.S)
  2. Fond Hlavní správa vojenské kontrarozvědky SNB – operativní svazky (VKR)
  3. Fond Správa Sboru nápravné výchovy – Odbor vnitřní ochrany – svazky (OVO)
  4. Fond Správa sledování SNB – svazky (SL)
  5. Fond Správa zpravodajské techniky – svazky (ZT)
  6. Fond Zpravodajská správa Generálního štábu Československé lidové armády – operativní svazky (ZSGŠ)
  7. Fond Zpravodajská správa Hlavní správy Pohraniční stráže a ochrany státních hranic – operativní svazky
  8. Historický fond Státní bezpečnosti (H)
  9. Sbírka Ministerstvo národní bezpečnosti (MNB)
  10. Sbírka návrhů a rozhodnutí skartačních komisí (SK)
  11. Sbírka Objektové svazky (OB)
  12. Sbírka Rehabilitační spisy (R)
  13. Sbírka Správa vyšetřování StB – vyšetřovací spisy (V)
  14. Sbírka starých svazků a dotazníků (S/D)
  15. Sbírka Svazky kontrarozvědného rozpracování (KR)
  16. Sbírka Svazky tajných spolupracovníků (TS)
  17. Sbírka Taktické svazky (T)
  18. Sbírka Zvláštní agenturní svazky (ZA)
  19. Sbírka Zvláštní operativní svazky (ZO)
  20. Sbírka Zvláštní vyšetřovací spisy (ZV)