Geocaching

Archiv bezpečnostních složek nezanedbává ani vzdělávání a klade důraz na šíření povědomí o významu archivů ve společnosti. Pořádáme exkurze pro žáky i studenty, připravujeme speciální edukační programy a každoročně organizujeme při příležitosti Mezinárodního dne archivů Dny otevřených dveří s bohatým programem.

Jako první instituce svého druhu v České republice náš archiv také připravil speciální trasu pro příznivce geocachingu. Geocaching je celosvětově velmi populární hra na pomezí turistiky a sportu, kterou tráví čas jak jedinci, tak celé rodiny či skupiny. Trasa Za historií s ABS byla spuštěna v červnu 2017 a zájemce zavede na různá místa v širším centru Prahy, která jsou spjatá s historií 20. století.

Všechna místa pro vyluštění cache není nutné fyzicky navštívit. Některé zastávky jsou sice notoricky známé, ale předpokládáme, že je díky obsáhlému listingu zájemcům představíme z jiného pohledu. Ke každému místu vytvořili pracovníci archivu medailonky doplněné ukázkami archiválií uloženými v ABS. Hráči se tak dozví více o pátrání po mrtvole Emanuela Moravce, o osudu autora Stalinova pomníku na Letné, o demonstracích v roce 1969 na Václavském náměstí, o 17. listopadu 1989 ad.

Trasa nemá vést pouze k úspěšnému vyluštění a „odlovení“ cache, ale má rovněž rozšířit znalosti moderních československých dějin a přivést nové návštěvníky do badatelny Archivu bezpečnostních složek.