
Mezinárodní den archivů 2026 na pracovišti ABS v Kanicích – ohlédnutí za dnem otevřených dveří
U příležitosti Mezinárodního dne archivů se uskutečnil den otevřených dveří v areálu Archivu bezpečnostních složek v Kanicích u Brna. Ve čtvrtek 11. června 2026 jsme v 16:00 přivítali celkem 61 návštěvníků, kteří využili možnost prohlídky běžně veřejnosti nepřístupných prostor.
Letošní téma: Neznámé „šestky“ a příběhy skryté ve fondech ABS, vybočilo z řady klasických „osmičkových“ a „pětkových“ výročí, která bývají připomínána nejčastěji.
Po úvodním slovu vedoucího kanického archivu Pavla Vaňka se návštěvníci přesunuli do depozitářů s archivními fondy Ministerstva vnitra ČSR, kde se mohli seznámit s vyšetřovacími materiály a dobovou dokumentací v kauze tzv. „Brněnský ranec“. Jednalo se o největší loupež v dějinách československé kriminalistiky do roku 1989. V březnu 1976 byl v městské části Brno-Žabovřesky přepaden nezabezpečený poštovní vůz a byly odcizeny milionové částky určené pro distribuci mezd.
Depozitář materiálů Státní bezpečnosti prezentoval dohled státního aparátu nad podniky v Jihomoravském kraji. Kromě strategicky významné jaderné elektrárny Dukovany byty také představeny zbrojovka Agrozet Uherský Brod, Technoplast, n. p., Chropyně, Brněnské veletrhy a výstavy nebo Cihelna Šlapanice.
V rámci depozitáře personálních spisů bývalých příslušníků MV byli návštěvníci seznámeni s různými typy mnohdy až bizarních materiálů, které se ve spisech nacházejí. Například projektil vystřelený ze služební zbraně, Československý válečný kříž 1939, osobní průkaz generála nebo cestovní pas z 50. let. Z personálních spisů a osobních evidenčních karet byly tradičně prezentovány osoby Ludvík Hlavačka a Věra Čáslavská.
Ukázky depozitářů vojsk Ministerstva vnitra připomněly výročí spojené s Pohraniční stráží, proměnami a fungováním ochrany státní hranice v době studené války. Hlavním tématem byl rok 1966, kdy došlo k vypnutí vysokého napětí v drátěných zátarasech na československé hranici.
Mimo depozitáře se ve společné prezentaci ochrany archiválií představila ukázka ambulantních zásahů a přípravy materiálů na digitalizaci a také samotné oddělení digitalizace. Návštěvníci se rovněž seznámili s procesem zpřístupňování materiálů v prostorách badatelny.
Nesmíme opomenout, že budova archivu si dodnes zachovala řadu autentických prvků z období svého vzniku, včetně technického zázemí a protiatomového krytu, který během dnů otevřených dveří láká nejvíce zájemců.
Na závěr poznamenejme, že před samotným dnem otevřených dveří se v prostorách archivu také uskutečnilo neformální setkání s bývalými zaměstnanci archivu, kteří jsou již v důchodu. Pozvání na tuto akci přijalo celkem 11 seniorů. O den později proběhla exkurze pořádaná obcí Kanice. 15 zájemců z řad veřejnosti absolvovalo stejnou prohlídku, jako kdyby se účastnili dne otevřených dveří o den dříve.
Celkový počet 87 návštěvníků považujeme za úspěch, protože je tento počet jedním z nejvyšších za poslední roky.























