Jogíni, Jóga

Co se hledá

Jóga a cvičení jógy mělo v Československu zvláštní postavení – jednak bylo její cvičení povoleno v rámci ČSTV, jednak byli jednotliví jogíni sledováni a často stavěni na úroveň podporovatelů sekt (nejčastěji Hare Krišna). Zároveň do Československa dojížděli cizinci z Indie a USA za jednotlivými jogíny. Samotní cizinci i jejich kontakty byli pak objekty sledování.

Klíčová slova

jóga, jogíni, jogín, cvičení jógy

Výsledky

jóga – dostaneme 4555 výsledků, převážně ze svazků a AKR 36. Z toho je relevantních cca prvních 100, převážně s největším množstvím vyhledaných záznamů. Zbytek jsou spíše chybné nebo málo podstatné výsledky.

jogíni36 výsledků, zhruba tři čtvrtiny relevantní;

„jogín“5 výsledků, vše relevantní;

cvičení jógy51 výsledků, téměř vše relevantní.

Zhodnocení

U slova jóga byly často výsledky chybné (např. Josef, lože, jego, jog, ing., nebo záměna na slova „jego“ v polštině). Efektivnější se osvědčilo hledat buď s uvozovkami, nebo delší slovo jogíni, ale také spojení cvičení jógy, kde OCR nenalezlo chyby. Relevantní výsledky jsou z poloviny přínosné pro zjištění přístupu StB k józe, z poloviny jde spíše o marginální poznatky k jednotlivým osobám. Přínosné jsou zejména dokumenty kontrarozvědky k problematice (AKR 36) a ze svazků k hlavním postavám československého jogínství (OCR pomůže dohledat jména dalších důležitých osobností). Použití OCR se ukázalo jako užitečné také při dohledávání návštěv cizinců a zahraničních kontaktů československých jogínů. Dalším způsobem hledání daného tématu za pomoci OCR by mohlo být pomocí hesla Hare Krišna, či jednotlivých jmen.