Bubník v podezření

Letos v březnu by se dožil 90 let Vlastimil Bubník, pozoruhodný sportovní obojživelník, jenž slavil úspěchy na mezinárodním poli jak v ledním hokeji, tak ve fotbale, což je ve světě současného vrcholového sportu jen těžko uvěřitelná kombinace.[1] Jeho osobnost je spojena především s Brnem, kde v dresu hokejové Rudé hvězdy (RH) a později ZKL (Závody kuličkových ložisek) pomohl vybojovat celkem 11 ligových titulů. Angažmá v RH Brno je také důvodem, proč je na tomto místě zmiňován. Klub vznikl v roce 1953 při tehdejším Ministerstvu národní bezpečnosti a hráči byli vedeni ve stavu jeho občanských zaměstnanců, resp. posléze zaměstnanců ministerstva vnitra (MV)[2]. Díky této skutečnosti můžeme dnes nahlédnout zejména do hokejových osudů tohoto fenomenálního sportovce prostřednictvím jeho personálního spisu příslušníka MV ev. č. 773/31.

Zaměstnancem MNB se stal v dubnu 1953 a s přestávkou mezi roky 1957–1959 (tehdy pracoval v Královopolské strojírně Brno) jím zůstal až do srpna 1964. Mezitím byl od listopadu 1961 přijat do stavu příslušníků MV. Po znovupřijetí v roce 1959 sloužil na úseku pátrání po pohřešovaných osobách a zjišťování totožnosti neznámých mrtvol v rámci operativně pátracího a povolovacího odboru Správy Veřejné bezpečnosti Brno. Dle služebních hodnocení však musel být vzhledem k náročné tréninkové činnosti pověřován pouze dílčími úkoly. Nejstarší dokumenty ve spisu pocházejí již z října 1951, kdy na něj byly žádány kádrové posudky, zda je „způsobilý“ reprezentovat Československo na Zimních olympijských hrách v Oslo roku 1952.

Zmíněných her stejně jako několika dalších se nakonec zúčastnil, ovšem hrát v průběhu padesátých let v hokejovém národním týmu nebyl žádný med. Fanoušci dávali reprezentantům najevo, že jim k srdci více přirostla zlatá generace z druhé poloviny let čtyřicátých, jejíž základ rozprášil mocenský aparát v politickém procesu v roce 1950. Vedle toho hráče během turnajů v západní Evropě bedlivě střežil jak realizační tým, tak bohužel i někteří spoluhráči. Na Bubníka byl roku 1955 dokonce založen na III. správě MV (vnitřní zpravodajství) svazek kontrarozvědného rozpracování v kategorii „evidenční“, který se po archivování posléze nezvykle ocitl ve zmíněném personálním spisu. Svazek vznikl kvůli podezření, že během zájezdu československých hokejistů v západním Německu v roce 1954 navázal hráč Bubník spolupráci s francouzskou zpravodajskou službou. A vzhledem k tomu, že v reprezentaci tehdy působil kromě Vlastimila ještě vítkovický obránce Václav Bubník, rozhodl náměstek ministra vnitra Antonín Prchal o „rozpracování“ obou Bubníků.

Toto víceméně nesmyslné podezření dnes umožňuje sledovat atmosféru v tehdejší hokejové reprezentaci, a to především během turnajů konaných v západní Evropě. Projevuje se zde úporná snaha funkcionářů výpravy o co největší izolaci hráčů od okolního světa, zejména od osob z řad československé emigrace. Samotný Vlastimil Bubník se však s těmito opatřeními vypořádával občas dosti svérázným způsobem, a jak dokládají přiložené dokumenty, čilým kontaktům s Čechoslováky v zahraničí se nikterak nebránil. Sám však přiznal, že od incidentu během mistrovství světa ve Švédsku v roce 1954, kdy se údajně v podnapilém stavu na několik hodin zamkl na pokoji s Josefem Malečkem, cítí, že je důkladněji hlídán.[3]

Ve svazku jsou shromážděny agenturní poznatky od hokejového mistrovství světa ve Švýcarsku v roce 1953, poslední záznamy pocházejí z počátku roku 1958. Svazek byl ale již na konci roku 1957 formálně ukončen, jelikož podezření ze spolupráce s francouzskou zpravodajskou službou se ukázalo jako neopodstatněné. Důvodová zpráva ovšem podotýkala, že sledovaný „se choval v zahraničí neukázněně, vzdaloval se často mimo výpravu a udržoval styky s emigranty a zaměstnanci Svobodné Evropy“. Jinak výsledek „rozpracování“ přinesl vcelku očekávatelná zjištění. Kádrové posudky na Vlastimila Bubníka totiž vesměs konstatovaly, tedy alespoň do jeho sňatku v roce 1957, že jmenovaného zajímá pouze sport a osoby „něžného pohlaví“.[4]


[1] Vlastimil Bubník se narodil 18. 3. 1931 v Kelči, ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Brna.

[2] MNB bylo zrušeno v září 1953 sloučením s ministerstvem vnitra.

[3] Hokejový útočník Josef Maleček úspěšně reprezentoval Československo po celá 20. a 30. léta a po únoru 1948 se mu podařilo opustit ČSR. Následně se usadil ve Švýcarsku, kde se věnoval trenérské činnosti.

[4] Od sezony 1966/1967 Bubník nastupoval za Vítkovice a kariéru uzavřel v roce 1971 v dresu rakouského Feldkirchu. V reprezentaci odehrál poslední velký turnaj na Zimních olympijských hrách v Innsbrucku v roce 1964. Zemřel 6. ledna 2015 v Brně.