Výstava Oči Státní bezpečnosti

Výstava Oči Státní bezpečnostiPraha, 26.9.2023 – Archiv bezpečnostních složek se spolupodílí na exteriérové výstavě Oči Státní bezpečnosti s podtitulem Organizace, příslušníci a akce Správy sledování StB. Výstava byla slavnostně zahájena dne 15.9.2023 a je ke shlédnutí do 6. prosince 2023 na Kampě.

„Jsem rád, že se ABS může podílet na této zajímavé výstavě, která přibližuje činnost Státní bezpečnosti. Ukazuje osoby a objekty, které tajná policie sledovala a současně přibližuje místa a techniku, které pro sledování využívala.“, uvedl ředitel ABS Miroslav Urbánek.

Hlavními tématy výstavy jsou sledovací útvary Státní bezpečnosti a fotografie historických osobností, významných událostí a míst, které v období komunistického režimu pořídili jeho pracovníci. Přiblíženy jsou zde například sledovací akce tajné policie zaměřené proti Václavu Havlovi, Pavlu Kohoutovi, Janu Patočkovi, Františku kardinálu Tomáškovi, Františku Krieglovi či západním diplomatům.

Výstava přináší informace o Správě sledování, její struktuře, personálu, náčelnících a spolupracovnících. Představena je služební kariéra dlouholetého náčelníka plk. Antonína Kavana. Pozornost je rovněž věnována zpravodajské technice, kterou Správa sledování StB využívala. Popsána jsou utajovaná místa, odkud pracovníci tajné policie sledovali vybrané objekty.

Výstavu společně připravili zaměstnanci Muzea paměti XX. století a Musea Kampa ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Prague City Tourism.