Ukrajinští autoři na návštěvě v Archivu bezpečnostních složek

Dne 18. března 2024 navštívili Archiv ukrajinští autoři publikace Velký teror na Ukrajině 1937–1938: Perzekuce české menšiny. Delegaci tvořili novinářka, překladatelka a historička Anna Chlebina společně s Annou Morhun a Dr. Andryiem Kohutem, ředitelem Sektorového státního archivu Bezpečnostní služby Ukrajiny, se kterým má Archiv uzavřenou smlouvu o spolupráci. Ukrajinská strana využívá dokumenty ABS ve svých vzdělávacích, výstavních a publikačních výstupech.

Návštěva ukrajinských zástupců v Praze je spojena s prezentací publikace, která přináší dokumenty represivních složek SSSR o tragédii české menšiny během Velkého teroru na sovětské Ukrajině v letech 1937–1938. Prezentace publikace proběhne dne 19. března (více info zde).

Ředitel Miroslav Urbánek a další zástupci archivu představili aktuální informace z oblasti archivnictví a mezinárodní spolupráce a prezentovali ukázky archivních dokumentů se vztahem k historii Ukrajiny. Představitelé ÚSTR pan Adam Hradílek a Jan Dvořák (spoluautor publikace) přiblížili mezinárodní spolupráci s ukrajinskými partnery a Západočeskou univerzitou v oblasti digitalizace a budování digitálního archivu.