Po boji

Ve fondu bývalé II. správy SNB (fond A 34) jsou v inv. j.  3256 mimo jiné uloženy dvě obálky, obsahující fotografie pořízené v místech srážek protestujících občanů s pořádkovými jednotkami ve dnech 20. a 21. srpna 1969. Dokumentace byla pořízena příslušníky správy sledování v pozdních večerních hodinách poté, co hlavní potyčky skončily. Jsou na nich zachyceny barikády rozdrcené obrněnými transportéry, poničený mobiliář, odklízení trosek a také několik zadržených protestujících. Bohužel je zjevné, že fotografie byly v minulosti promíchány, takže již nelze s jistotou určit, které jsou z jakého dne.

Fotografie zachycují jednak náměstí Republiky a přilehlé ulice směrem k Václavskému náměstí, kde po oba dny probíhaly tvrdé střety. V této oblasti byli také večer 20. srpna zastřeleni dělníci František Kohout a Vladimír Kruba a postřeleno několik dalších osob. Na dalších fotografiích je zachycen prostor Tylova náměstí. Poblíž byl 21. srpna střelbou příslušníků Lidových milicí smrtelně raněn Bohumil Siřínek.

Na třech snímcích jsou zachyceni zadržení protestující, jejichž totožnost zatím neznáme. Byli bychom rádi, pokud byste nám pomohli s jejich identifikací. Jejich příběh by určitě zajímal nejen nás. Archiv je možno kontaktovat na e-mailové adrese: sekretariat@abscr.cz.

obálka 1

obálka 2