Ohlédnutí za akcí „Na čaj do archivu“

Dne 17. listopadu 2023 byla u příležitosti oslav sametové revoluce v rámci festivalu Korzo národní, konajícího se na Národní třídě, otevřena i budova Archivu bezpečnostních složek v ulici Na Struze, kde se již tradičně konala akce Na čaj do archivu. Letos byla věnována in memoriam Petrušce Šustrové – publicistce, překladatelce, jedné z významných dam české protikomunistické opozice a také mluvčí Charty 77. V badatelně archivu bylo možné vidět ukázky některých originálních písemností, které k ní vedla Státní bezpečnost. Návštěvníky zaujal především vyšetřovací spis arch. č. V-33766 MV, obsahující seznamy prvních signatářů Prohlášení Charty 77 včetně jejího podpisu. Dále bylo možné zhlédnout například svazky Správy sledování SNB, jejichž součástí jsou četné fotografie ze sledovacích akcí.

V odpoledních hodinách čekalo návštěvníky překvapení. Svou návštěvou nás poctili někteří potomci a přátelé Petrušky Šustrové. Její syn Štěpán Korčiš následně v moderovaném rozhovoru s historikem Liborem Svobodou vyprávěl o tom, jaké bylo vyrůstat v rodině a domácnosti, která byla epicentrem disentu. Lidé tak měli jedinečnou možnost položit mu osobně jakoukoli otázku.

O kartotékách, registračních protokolech a systému jmenných evidencí archivu se příchozí dozvěděli na lustračním pracovišti. Ukázky byly tentokrát zaměřeny především na popravené funkcionáře studentských organizací a na osoby spojené s uzavřením vysokých škol 17. listopadu 1939.

V archivu bylo dále možné registrovat se do eBadatelny, díky níž mohou badatelé studovat některé digitalizované archiválie z pohodlí domova. V loňském roce archiv spustil v rámci této webové aplikace fulltextové prohledávání archiválií pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků), a tak je o registraci stále velký zájem.

Přímo v prostorách badatelny se i letos podával čaj a archiváři připravili pro tento den již tradičně i malé občerstvení. Budovu Na Struze navštívilo v tento den 273 lidí včetně kolegů z jiných archivů. Hojná byla i účast dětí, pro které byl i tentokrát nachystán dětský archivářský koutek, kde se pravidelně největší oblibě těší dobový psací stroj a také šňůrový telefon s otočným ciferníkem. Stejně jako v loňském roce archiváři zprostředkovali v 17:11 hodin přímý přenos Modlitby pro Martu, která každoročně zní na Národní třídě.

Celá akce Na čaj do archivu proběhla v poklidné atmosféře, návštěvníci chválili nejen bohatý program, ale zejména otevřený a přátelský přístup archivářů. Jsme rádi, že jsme tento sváteční den mohli věnovat právě Petrušce Šustrové a uctít tak její památku. Vzhledem k pozitivním ohlasům se už nyní moc těšíme na příští rok a na další společné setkání nad šálkem čaje.

Pozvánku na akci odvysílala v živém vstupu Česká televize v pořadu Události, komentáře: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/223411000371116/ (čas videa 47:00).

Další upoutávka následně proběhla v pořadu České televize Studio 6 víkend https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441287766-studio-6-vikend/223411010121117/ (čas videa 40:00).