Ohlédnutí za akcí „Na čaj do archivu“ 2024

Archiv je považován především za úřad a úřady bývají o víkendu, natož o státních svátcích uzavřenou institucí. Ovšem neděle 17. listopadu 2024 byla v tomto směru v Archivu bezpečnostních složek výjimečná, protože „úřad“ se otevřel pro širokou veřejnost a stal se především kulturním centrem. Lidé po celé republice si v ten den připomínali 35. výročí událostí, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu. Tisíce lidí zavítaly přímo na místo hlavního dění, na Národní třídu v Praze, a přes dvě stě z nich překročilo i práh budovy Archivu bezpečnostních složek (ABS) v nedaleké ulici Na Struze. Zde místní archiváři uspořádali již počtvrté akci s názvem Na čaj do archivu.
Letošní ročník byl tematicky zaměřen na 45. výročí pražského procesu s členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Návštěvníci mohli zhlédnout dokumentární výstavu vytvořenou v roce 2009 Petrem Blažkem a Tomášem Bursíkem Já prostě nemůžu žít jinak, kterou laskavě zapůjčila Knihovna Václava Havla. Připraveny k nahlédnutí byly rovněž originály některých archiválií uložených přímo v Archivu bezpečnostních složek spojených se sledováním, zadržením a vazbou některých zakládajících členů VONS. Návštěvníci se tak mohli například seznámit s fotodokumentací z domovních prohlídek, s ukázkami korespondence, která byla adresována Daně Němcové do vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici nebo se svazkem správy sledování vedeným k Jarmile Bělíkové. Pro širší kontext o iniciativě VONS byly v badatelně archivu pouštěny filmy dokumentaristky Olgy Sommerové Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (ČT, 2018) a Ivany Pauerové Miloševičové Věčný úsměv Dany Němcové (ČT, 2022). Tento program byl pouze na chvíli, v 17:11, vystřídán přímým přenosem z Národní třídy, kde herečka Anna Fialová zpívala hymnu sametové revoluce Modlitba pro Martu, kterou si přítomní rádi v tichosti vyslechli.
Návštěvníkům bylo dále umožněno nahlédnout na lustrační pracoviště a seznámit se blíže především s různými kartotékami bývalého Studijního ústavu ministerstva vnitra a náročným vyhledáváním v nich. Zájemci mohli přímo na místě vyplnit žádanku o zpřístupnění archiválií nebo se registrovat do aplikace e-Badatelna.cz. Díky této webové aplikaci studují badatelé některé digitální kopie archiválií z pohodlí domova a další její velkou výhodou je též možnost fulltextového prohledávání naskenovaných archiválií pomocí technologie OCR.
Nezapomnělo se ani na nejmenší návštěvníky, kteří nejvíce ocenili možnost vyzkoušet si psací stroje či „telefonování“ pomocí starého telefonu s vytáčecím ciferníkem. Zatímco si děti domů odnášely tematické pexeso či vystřihovánku zmenšeniny archivního kartonu, starší měli na výběr z publikací ABS a ÚSTR.
Jak už z názvu akce vyplývá, lidé tentokrát do archivu nemuseli vyrazit jen za účelem poznání, ale mohli se v nehostinném počasí přijít také zahřát, dát si šálek čaje či kávy a ochutnat drobné občerstvení, které povětšinou připravili sami archiváři. Mezi návštěvníky se objevili i kolegové archiváři z jiných archivů, historici i pamětníci zainteresovaní do činnosti VONS (resp. jejich rodinní příslušníci). Archiváři z ABS si s každým, kdo projevil zájem, rádi popovídali. Na akci vládla příjemná atmosféra, jež se odrazila i v pochvalných zápisech v Knize návštěv. Díky všem za příjemné zpestření práce archivářů-úředníků.