Na čaj do archivu

Dne 17. listopadu 2023 bude u příležitosti oslav sametové revoluce veřejnosti od 12 do 18 hodin přístupná i budova Archivu bezpečnostních složek v ulici Na Struze.

V rámci Festivalu svobody a dalších akcí, konajících se na Národní třídě, Vás zveme na již tradiční akci „Na čaj do archivu“, letos věnovanou in memoriam Petrušce Šustrové – publicistce, překladatelce, jedné z významných dam české protikomunistické opozice a také mluvčí Charty 77. Od 15 hodin bude její syn, Štěpán Korčiš, v moderovaném rozhovoru s historikem Liborem Svobodou vyprávět o tom, jaké bylo vyrůstat v rodině a domácnosti, o které se později říkalo, že byla epicentrem disentu.

V badatelně Archivu uvidíte mimo jiné ukázky některých originálních písemností, které k ní vedla Státní bezpečnost. Na místě Vám rádi pomůžeme s podáním žádosti o vyhledání archiválií nebo s registrací do aplikace eBadatelna, díky níž je možné studovat některé archiválie z pohodlí domova.

Přijďte v rámci oslav 17. listopadu posedět s archiváři nad šálkem čaje a diskutovat o různých tématech. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.