Neznámé fotografie 1968-1969
Ve svazku arch. č. KR-4201 BN se nám díky „bdělosti“ Státní bezpečnosti dochovaly do současnosti zajímavé, dosud veřejnosti neznámé fotografie okupačních polských vojsk ze Žďáru nad Sázavou ze srpna 1968. A také fotografie z pohřbu Jana Palacha z ledna roku 1969. Jejich autorem je W.S., jehož bratr E.S. byl ze strany StB sledován za účelem dokumentace jeho údajně nepřátelských postojů vůči komunistickému režimu.
Celkem se ve svazku nachází 16 fotografií z roku 1968 a 12 fotografií z roku 1969. Na reprodukcích ze srpna 1968 lze spatřit ulice Žďáru nad Sázavou s projíždějícím obrněným vozidlem a lehká vozidla Polské lidové armády, dále pak vojenskou kolonu a vystoupivší vojáky před budovou Okresního výboru Komunistické strany Československa. Na budově se posléze objevuje nápis v polštině „Pravda zvítězí – i u vás“. Další fotografie zachycují komandaturu polské armády, umístěnou ve žďárské sokolovně. Na schodech sokolovny i na ulici před ní lze vidět množství protiokupačních nápisů a hesel opět v polštině, např. „Nepleťte se do našich záležitostí!“, „Ať se o vás postará ten, kdo vás sem poslal!“, „Čím bylo pro vás 1. září 1939, tím je pro nás 15. březen 1939 a 21. srpen 1968!“ nebo „Polské turisty vítáme – okupanty vyháníme!“. Nápis v polštině na fotce v jedné z výloh říká: „Polští vojáci! Okupace naší země? Je mi smutno, Bože! Ale všeho do času!“ Na jiné fotce se objevuje v azbuce napsaná věta: „Jděte domů!“, a dále jména předních představitelů tzv. Pražského jara mj. Alexandra Dubčeka, Ludvíka Svobody, Čestmíra Císaře a Oldřicha Černíka. Další fotografie zachycuje před Ústavem národního zdraví ve Žďáře nad Sázavou na ulici namalovanou velkou mapu Československa, se směrovými šipkami do zemí, ze kterých přijela okupační vojska.
Fotky z 25. ledna 1969 zaznamenaly pražský pohřební průvod za sebeobětovavšího se Jana Palacha a masovou účast na něm. Fotografie jsou převážně ze Staroměstského náměstí, další pak zobrazují množství smutečních věnců před budovou Univerzity Karlovy. Na třech fotografiích si lidé čtou na sloupech a výlohách obchodů umístěné plakátky s hesly jako: „Nedopusťte zneužití pohřbu Jana Palacha“, „Lidé umírají statečně vždycky jen za svobodu, pak totiž věří, že nezemřou“. Další z textů zval na bohoslužbu na paměť za oběť Jana Palacha.