Archiv na mezinárodním setkání paměťových institucí ve Vilniusu

Ve dnech 15. až 17. května se v litevské Vilniusi uskutečnila mezinárodní konference “Crimes of Totalitarianism – Justice and Remembrance in the XXI Century” společně s výroční schůzí Platformy evropské paměti a svědomí. Archiv patří mezi zakládající členy této organizace, která v současnosti sdružuje již 70 paměťových institucí včetně muzeí a archivů.

Konference, která byla spoluorganizována litevskou vládou a Litevským centrem pro výzkum genocidy, byla pozdravena Gitanasem Nausėdem, prezidentem Litvy a uskutečnila se v prostorách Národní galerie (Nacionalinė dailės galerija). V programu vystoupili přední odborníci a experti z řady paměťových institucí a konference byla online vysílána a streamována veřejnoprávní televizí LRT TV.

Během výroční schůze Platformy dne 16. května byla schválena výroční zpráva za rok 2023 a za předsedu byl znovuzvolen Dr. Marek Mutor z polské Vratislavi. Mezi členy byly přijaty nové organizace Francie Muzeum odboje v Limoges (Musée de la Résistance de Limoges) a Centrum pro obnovu kultury z Chorvatska. Jako kandidáty byly přijaté Muzeum Poláků zachraňujících Židy (Muzeum Polaków Ratujących Żydów) a Chorvatská společnost historiků.

Při této příležitosti se pověřený zástupce ABS Peter Rendek setkal s reprezentantem německého Stasi Unterlagen Archiv (Bundesarchiv) jako i s dalšími organizacemi z Polska a Ukrajiny, které spravují archivy bývalých bezpečnostních složek a projednával prohloubení mezinárodní spolupráce.