Archiv na mezinárodní konferenci „Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě“
Praha, 22. listopadu – Dne 18. listopadu 2024 se v budově Poslanecké sněmovny uskutečnila mezinárodní konference pod názvem „Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě„. Přiblížila současné dění na poli subverzní činnosti nedemokratických režimů proti Evropě a Ukrajině a to i z perspektivy archivů a operací z období studené války.
V panelu Sovětská subverze: historický pohled, prezentoval ukrajinský historik, poslanec Verchovnej Rady Ukrajiny a bývalý ředitel Archivu Služby bezpečnosti Ukrajiny Dr. Volodymyr Vjatrovyč operace KGB, které využívali antisemitismus jako nástroj k diskreditaci ukrajinské opozice. Historik Jan Kalous z ÚSTR prezentoval činnost sovětské zpravodajské agentury a její působení v Československu v letech 1945-1948. Paní Ruslana Martseniuk z Archivu Služby bezpečnosti Ukrajiny vystoupila s příspěvkem Rudí špioni aneb modus operandi KGB SSSR během studené války jako projev hybridní opozice. Za Archiv bezpečnostních složek vystoupil kolega Peter Rendek s příspěvkem Sovětská subverze proti hlavnímu nepříteli a zemím NATO – vybrané operace z fondů ABS, ve kterém přiblížil operace, které čs. komunistická rozvědka realizovala v úzké součinnosti se sovětskou KGB (AO Družba na pozadí kubánské raketové krize, činnost Služby zvláštního určení, atp.).
Hlavní rečníkem mezinárodní konference byl Sir Richard Billing Dearlove, bývalý šéf britské tajné služby MI6 (1999–2004), který během svého působení na britském velvyslanectví v Praze v letech 1973 až 1976 utajeně řídil významného agenta, „krtka“ v StB, příslušníka československé kontrarozvědky majora Miloslava Kroču.
V dalších panelech představitelé státních institucí v oblasti bezpečnosti prezentovali a analyzovali aktuální pohled na podvratné, vlivové a ostré operace Ruské federace v České republice a členských státech NATO.
Na konferenci opakovaně zaznělo z různých stran, že současná ruská subverze vychází z metod, cílů a rozsahu činnosti sovětské KGB a GRU, přičemž dopad na občanskou společnost je s využitím moderních technologií mnohem větší a škodlivější. V rámci vzájemné spolupráce zazněly výzvy k lepší koordinaci aktivit českých institucí v boji proti dezinformacím a subverzi nedemokratických států proti západním demokraciím.
Konference se konala pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, předsedy výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka a ve spolupráci s Ukrajinským institutem v Praze.
Foto: PSP ČR