Archiv bezpečnostních složek na festivalu Braník Sobě

Vážení přátelé a milovníci karikatury,
v červnu 2019 měli návštěvníci Dne otevřených dveří v Archivu bezpečnostních složek na Branickém náměstí unikátní možnost zhlédnout výstavu „Svět kreslí Havla“. Jde o soubor karikatur, které zobrazují našeho prvního postkomunistického prezidenta, člověka, který je ve světě jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších Čechů. Uchopení tématu jednotlivými autory a užití různých technik ukazuje, jak barvitá byla osobnost Václava Havla a také to, jak na některé autory působila nebo působí dodnes. Na této výstavě se dá najít mnoho poloh karikatury od „legrační“ až po skoro vážné. Nenajdeme však jedinou, která by se mu vysmívala.
Je tak trochu symbolické, že výstava doputovala až do Archivu bezpečnostních složek, který spravuje mnoho archiválií, popisujících jeho nelehký život před sametovou revolucí. Ve vazbě se dramatik za svůj život ocitl několikrát. K perzekuci se jako umělec postavil tvůrčím způsobem. S psaním divadelních her sice neskončil, ale stal se především politickým aktivistou a disidentem na plný úvazek. Václav Havel byl pro Státní bezpečnost jednou z nejsledovanějších osob v zemi. Považovala ho za natolik nebezpečného, že ho zařadila do 1. kategorie nepřátelských osob, a to až do pádu totalitního režimu v listopadu 1989.

Nyní můžete tuto výstavu zhlédnout i na festivalu Braník sobě. Během dne tam archivářky budou zodpovídat veškeré Vaše dotazy k naší instituci (může se jednat o dotazy ohledně zpřístupnění archiválií, nabídky exkurzí do archivu a další).
https://www.braniksobe.cz/